Dropbox: Çok ortamlı dosya paylasim sitesi

Posted on March 01, 2012

Dropbox, aslinda ucretsiz online 2gb disk storage veren bir sirket. Online backup firmalarindan farki yok. Username ve password ile hesap aciyorsunuz ve browser kullanarak upload/download yapabiliyorsunuz. Ucret oderseniz daha fazla disk alabiliyorsunuz.

Dropbox servisinin esas can alici tarafi,

  1. laptop ve desktop bilgisayariniza, online servisi bir network diski gibi mount edebiliyorsunuz,
  2. bu folder icersindeki dosyalar online servisle aninda sync oluyor,
  3. bircok ortami destekliyor, yani Android, iPhone, Blackberry, Windows, Mac, Linux, vs. bircok ortamdan ayni sekilde baglanip dosyalarinizi sync edebiliyorsunuz.

Cep telefonunda bu programi, yolda giderken aldiginiz notlari veya cektiginiz fotograflari, evdeki bilgisayarinizdan daha sonra aninda koyalamak icin kullanabilirsiniz. Dropbox’ta hesap açma ücretsiz. Bunun için buraya tıklayabilirsiniz.

Ekran goruntuleri:

Türkiye’den misafirlerimiz

Posted on April 04, 2011

Bir süredir web sitesinin istatistiklerine bakmıyordum. Dün baktığımda gördümki Türkiye’den ziyaretçilerimiz oldukça artmış. Bu da Türkiye’de Android kullanımının arttığının göstergesidir. Bu sebeple yeni arkadaşlarımıza hoşgeldin deyip kendimizi tanıtalım istedim.

Bu siteyi Kasım 2010 başı gibi hobi olarak başlattım. Ohio eyaleti Columbus şehrinde yaşıyorum. Bir grup arkadaş Android telefon alınca onlarla bilgi paylaşımı yapmak ve WordPress blog programının nasıl çalıştığını öğrenmekti amacım.

İlk Android telefonum T-Mobile G1’dı. 21 Ekim 2008’de postayla geldi. İlk Android şatışları da birgün sonra başladı. İki yıllık kontrat bitince de G2’dan devam ediyorum. Birçok arkadaş da bu dünyaya Samsung Galaxy S (Vibrant) ile adım attı. Galaxy serisi gerçekten çok başarılı bir seri. Samsung ciddi miktarda sattı. Verizon’daki Droid serisinden sonra en çok satan cihaz oldu. Şimdi aramızda MyTouch 4G’ler, Nexus One ve S’ler var.

Bu siteyi Türkiye’den takip eden, okuyan arkadaşlardan da birşeyler duymak isteriz. Mesela en çok hangi makinalar popüler? İnternet hızları nasıl? Makinaların Türkçe uyumluluğu, Türkçe program sayıları, GPS kullanımı (Google Map veya başka program veya servisler) nasıl? Gibi şeyler insanın aklına geliyor.

Ya da arkadaşların bizden öğrenmek istedikleri var mı? Nasıl yardımcı olabiliriz? Gibi…

Bu mesajın altında yorumları açacağım. Fakat onaylamam gerekecek çünkü çok fazla spam mesaj geliyor.

Kolay gelsin.
Özgür Balsoy

Amazon Appstore: Rekabet iyidir…

Posted on April 02, 2011

Amazon da yeni piyasaya sürdüğü Appstore programıyla Android app pazarında rekabete girmiş oldu. Android ‘in open software olması şirketleri kendi appstore’larını kurmaya teşvik edecek gibi. Rekabet biz kullanıcılar için iyi olacaktır eminim, fakat appstore çokluğu da aradığımız programları bulmada zorlanacağımız manasına gelebilir.

Amazon Appstore, Android Market’te yok malesef. Kuruluşu biraz farklı. Amazon size mesaj atıyor, SMS veya email. Oradan linkleri ve adımları takip ediyorsunuz. En önemli adım, Settings altında Application menüsündeki Unknown Sources seçeneği tıklamak. Çünkü Amazon’dan gelenler Google için bir muamma olacak. Şu an için Market ve Appstore birbirlerinin indirdiği programları görmüyorlar.

Bir de Amazon her gün bir programı ücretsiz veriyor. Şimdiye kadar her gün bir tane indirdim sanıyorum.

Appstore’un nasıl kurulacağını burada tekrarlamayacağım. Web sitesinden gitmekte fayda var.

Ya sağ üstteki Get Started kutusuna bilginizi yazarak devam edin, ya da kare barkodu kullanarak. İkinci durumda Unknown Sources seçeneği tıklanmış olmalı. Bir de Amazon hesabınız olmalı tabi. Kredi kartı isteyebilir. Ücretsiz programlar aldığınız sürece kredi kartında sorun çıkmayacaktır.

Samsung Galaxy S serisi sahipleri sonunda Android 2.2’ye kavuşuyor.

Posted on January 30, 2011

Uzun beklentilerden sonra Samsung Galaxy S serisi Android telefonlar update oluyorlar. Bunun için bir arkadaşın göndermiş olduğu bilgiyi paylaşıyorum. T-Mobile Forum sitesinde de adım adım ne yapılması gerektiğini görebilirsiniz. (Forum linki)

———-

Android 2.2 Update’ini over-the-air (OTA) almayanlar için, 2.2 Update nasıl yapılacağını anlatacağım:

Öncelikle Samsung’un Web sitesinden Kies Mini diye bir programı indirmeniz gerekiyor.
http://www.samsung.com/us/support/downloads/SGH-T959ZKATMB

Sonra bunu kurun ve PC’nizi yeniden başlatın (Not: Bu programın Galaxy’ler için Apple Mac versiyonu bulunmamakta).

Telefonunuzda da şu ayarları yapın: Settings/Application/USB Debugging seçili olsun. Connection altında da Samsung Kies seçili olsun.

Telefonuzu PC’nize bağlayın. Kies Mini’yi açın. Öncelikle Kies Mini’yi update edeyim mi diye sorabilir. OK deyin. Tamam olunca telefonunuz bağlı ise PC’ye, ekranda, Mini’nin sürüm numarası görünecek ve Firmware Upgrade var diyecek. Bütün backup’larınızı aldıysanız devam edin ve bekleyin.

Bundan sonra Kies Mini yeni sürümüyle çalışacak. Telefonunuzu farkına varacak ve Android 2.2’yi indirecek. Daha sonra telefonunuzda Downloading yazdığını göreceksiniz. Bu işlem bitince telefon kendisi kapanıp açılıyor ve Android 2.2 ile başlıyor.

Kolay gelsin.

Motorola’dan ilginç bir ürün: Cep telefonu için laptop dock

Posted on January 09, 2011

Motorola Laptop Dock

Motorola AT&T için çıkardığı Atrix cep telefonu için ilginç bir cihaz yapmış, adı “laptop dock”. Ne olduğunu videoyu seyretmeden anlamak zor.

Atrix, Android çalıştırıyor. AT&T’nin iPhone anlaşması bitmiş durumda. Bu yüzden şimdiye kadar uzak durduğu Android pazarına hızlı girmeye çalışıyorlar gibi. Atrix’in özellikleri gayet iyi görünüyor, çift çekirdekli işlemci var mesela. Esas ilginç olan laptop dock.

Dock, aynı laptop görünümünde fakat aptal bir cihaz. Yani telefon olmadan hiçbir işe yaramayan, tam boyutlarda bir klavye ile büyük bir LCD ekran birleşimi. Dock’un arkasındaki bir sokete telefonu takınca cihaz açılıyor ve telefonunuz bir laptopa dönüşüyor. HDMI aracılığıyla da bir HDTV’ye bağlayıp film seyredebiliyormuşsunuz.

Bu arada Verizon iPhone kesinleşmiş gibi. Verizon severlere duyurulur.

Aldiko: Android için bir iBook

Posted on January 06, 2011

Aldiko kitap okuma programı gerçekten çok maharetli. Çoğunluğu ingilizce olmasına rağmen bolca ücretsiz kitap var. Program ücretsiz, parayı sattıkları kitaplardan kazanıyorlar büyük ihtimal.

Programda parlaklık ve yazı tipini değiştirebiliyorsunuz. En önemlisi de ePub denilen eBook standartını desteklemesi. Bu formatta Türkçe kitap bulmak mümkün. Mac’lerdeki Pages programı ePub formatında doküman üretebiliyor. Bu da başka formatlarda bulduğumuz kitapları kolayca bu formata çevirme imkanı sağlıyor.

Eğer ePub formatında kitaplar bulduysanız programa ‘import’ yapabiliyorsunuz. Bunun için dosyaları SD kartta ‘/eBooks/import’ altına kopyalamanız gerekli. Bu klasör yoksa oluşturun derim. Daha sonra program menüsünde Import seçeneği ile dosyaları kütüphanenize aktarıyorsunuz. Türkçe kitap buldukça burada paylaşmak isterim. Bana gönderirseniz burada listelerim de. Kolay gelsin.

Ekran görüntüleri:

Nexus S

Posted on December 06, 2010

Şu an T-Mobile’deki en iyi cihaz myTouch 4G gibi görünüyor. Klavye dışında bütün özellikleri G2’dan daha iyi.

Bir sonraki Google Nexus telefon Samsung’dan ve T-Mobile’den çıkacak gibi: Nexus S. Nexus One’i HTC çıkarmıştı. T-Mobile’de kontratı bitip 2 yıllık Android telefon almak isteyenler Nexus S de düşünebilir.
http://googleblog.blogspot.com/2010/12/introducing-nexus-s-with-gingerbread.html

Cihazı Vibrant üzerine inşa ediyorlar gibi. 16gb hafıza, aynı ekran ve işlemci. Farki Android 2.3 ve front and rear facing camera’lar gibi. Bir de Android update’lerini en önce alma özelliği. Update’ler T-Mobile’den gelmiyor, direk Google’dan geliyor.

Ssamsung Vibrant’ın Android 2.2 update’i gecikti gibi. US dışında Avrupa’da update yayınlanmış. Ortalıkta bir update var ama T-Mobile ne zaman yayacak belli değil gibi.

TuneIn Radio: Internet radio

Posted on November 26, 2010

Bu program, İnternet üzerinden radyo yayınlarına ulaşabileceğiniz bir program. Bunu da orijinal kılan

  1. geniş bir radyo istasyon listesinin olması
  2. bulunduğunuz yerin lokal istasyonlarını (FM,AM) listelemesi (GPS duyarlı, şehir seçmek gerekmiyor) ve de
  3. diğer ülkelerdeki radyo kanallarınızı listenize ekleyebilmeniz. Türkiye’den birçok kanal var (By Location/Europe/Turkey).

Özellikle yolda araba kullanırken kullanışlı. İnternet hızının yavaşladığı (3G’den E’ye düştüğü) yerlerde kesintiler olabilir ama E(dge) hızı voice streaming için yeterli olmalı.

Favori kanallarınızı ‘Add to Presets’ seçeneğiyle favorilerinize ekliyorsunuz. Giriş ekranındaki ‘My Presets’ altında daha kolay bulabiliyorsunuz.

Ekran görüntüleri:

Chase: Banka arayüzü

Posted on November 26, 2010

Bu program, klasik manada JPMorgan Chase Bank’taki hesabınıza ulaşmak, faturalarınızı ödemek gibi fonksiyonları yerine getirmek için yazılmış bir program.

Fakat bu programı sizin için benim için daha ilginç kılacak özellikse, bankaya kadar gitmeden, size verilen herhangi bir bankaya ait çekleri, programı kullanarak Chase’deki hesabınıza yatırabilmeniz. Programa Chase Online hesap bilgilerinizi giriyorsunuz. Deposit seçeneğini seçip çekin ön ve arka yüzlerinin fotoğrafını çekiyorsunuz, o kadar. Şu an Chase ATM’lerdeki check deposit özelliği gibi çalışıyor. Eğer okuyabilirse miktarı gösteriyor, onaylıyorsunuz, ya da siz giriyorsunuz. Çeki, yatırıldığından emin oluncaya kadar atmıyorsunuz, sonra void etmek lazım ya da çöpe gitmeli.

Chase müşterilerine hararetle tavsiye ederim. Şirketler için bu özellik ücretli. Şahıslara ücretsiz. En az bir çek yatırdım, işe yarıyor.

Biraz da reklam!

Close block